Odd. plicní a mimoplicní TBC

  

 Rozsah poskytované péče
Oddělení pro léčbu tuberkulózy (tbc) slouží k diagnostice a léčbě pacientů s tbc všech lokalizací a pacientů s důvodným podezřením na toto onemocnění. Jedná se převážně o tbc bakteriologicky nebo histologicky prokázanou následujících lokalit: 

  • plicní, nitrohrudních lymfatických uzlin, hrtanu, průdušnice, bronchů, pohrudnice
  • lymfatických uzlin, kůže a podkožního vaziva
  • urogenitálních forem tbc
  • tbc střev, pobřišnice, nadledvin, ucha nebo jiných určených orgánů (jazyk, oko…)
  • tbc nervové soustavy
  • osteoartikulární tbc

 

V součinnosti s klinickými a jinými specializovanými pracovišti poskytuje toto pracoviště jako jediné svého druhu v České republice léčbu mimoplicní tuberkulózy všech lokalizací. Dále slouží ke kontrolním pobytům pacientů po prodělaných závažných formách tbc onemocnění. Pacienti jsou k nám překládáni k differenciální diagnostice, došetření a léčbě z akutních lůžek, plicních ambulancí nebo příslušných specialistů. S plicní formou tbc jsou k nám pacienti odesíláni z okolních krajů.

Pacienti jsou k nám překládáni k differenciální diagnostice, došetření a léčbě z akutních lůžek, plicních ambulancí nebo příslušných specialistů. S plicní formou tbc jsou k nám pacienti odesíláni z okolních krajů, s mimoplicní formou tbc z celé ČR.

 

Pracoviště získalo v roce 2006 akreditaci MZ ČR pro specializační vzdělávání v oboru “Tuberkulóza a respirační nemoci“. 

 

Oddělení je umístěno v 1. poschodí pavilonu S a disponuje 32 lůžky. Je rozděleno na uzavřenou část izolačních lůžek (pro infekční pacienty) a na část lůžek pro méně závažné formy tbc nebo pro pacienty s podezřením na tbc. Pacienti jsou ubytováni na třílůžkových pokojích, dvoulůžkových pokojích a dvoulůžkových pokojích s balkony, s možností poslechu rozhlasu, sledování TV a WIFI připojení na bezdrátový internet. Za používání internetu a TV jsou vybírány symbolické poplatky – viz ceník ZDE. Pacienti z izolačních lůžek mají k dispozici zastřešenou terasu, kterou využívají k pohybové aktivitě.

 

Mezi další vybavení oddělení patří rychlovarná konvice, lednice a pračka. K využití volného času je k dispozici knihovna, k pohybové aktivitě mohou pacienti využívat rotoped
a crosstrenažér. 

 

Na oddělení jsou zakázány návštěvy dětem do 15 let.

 

Spolupracujeme s ostatními odděleními našeho zařízení převážně při konziliárních službách. Při objednávkách k hospitalizaci nás kontaktujte telefonicky – viz kontakty níže.

 

Seznam věcí potřebných k pobytu na oddělení najdete  ZDE.

 

Personální obsazení

O pacienty se starají lékaři s atestací z oboru TRN – tuberkulóza a respirační nemoci, vnitřní lékařství a konziliář z oboru ortopedie a rehabilitace.  

 

Ošetřovatelská péče je poskytována zdravotnickými pracovníky pracujícími bez odborného dohledu (zdravotní sestry), ošetřovatelkami a sanitáři.

Na oddělení je prováděna také podpůrná rehabilitační léčba, která je zajišťována vysokoškolsky vzdělanými fyzioterapeuty.

Odpovědnost za ošetřovatelskou péči nese vrchní sestra. Vrchní sestra koordinuje proces vzdělávání svých podřízených pracovníků tak, aby bylo pokryté široké spektrum činností a péče v souladu s nejnovějšími odbornými poznatky a trendy.

 

Úklid je zajištěn uklízečkami/sanitářkami denně včetně sobot a nedělí.

 

Primář oddělení:

MUDr. Martina Dia

tel: 461 550 791, 731

e-mail: 

pracovní doba: 7:00 – 15:30 hod.

 

Vrchní sestra:

Mgr. Pavla Hebelková

Tel: 461 550 731, 727 891 179

e-mail:

 

 

Seznam věcí potřebných k pobytu na oddělení plicní a mimoplicní tuberkulózy

K hospitalizaci u nás si vezměte s sebou občanský průkaz a kartičku zdravotní pojišťovny, pokud jste v pracovní neschopnosti tak i průkaz práce neschopného.  Dále hygienické potřeby, pyžamo, župan a domácí obuv. Na vycházky do parku chodí pacienti v civilním oděvu, doporučujeme vzít si vhodný oděv i pro případ chladnějšího počasí. Nezapomeňte si vzít s sebou brýle, naslouchátko a ostatní kompenzační pomůcky, které používáte. Pokud užíváte specifické léky nebo jste zařazeni v klinických studiích, vezměte tyto léky s sebou.