Odd. dif. dg. pneumologie a ortopedie

  

Rozsah poskytované péče

Oddělení diferenciální diagnostiky pneumologie a následné ortopedické péče se zaměřuje na léčbu pacientů s plicními onemocněními různých forem s akcentací na intenzivní dechovou rehabilitaci, kterou zajišťují specializovaní fyzioterapeuti. Dále jsou zde léčeni pacienti s osteoartikulárními onemocněními, kteří jsou doporučováni k infuzní terapii
a eventuelně k následné rehabilitaci.

Pacienti jsou přijímáni k léčbě z indikace lékařů různých specializací, vždy však po předchozí telefonické domluvě.

 

Nabízíme léčbu a dechovou rehabilitaci pro pac s CHOPN všech stadií, astma bronchiale, ale i s dalšími plicními diagnózami včetně indikace pacientů k dlouhodobé domácí oxygenoterapii (DDOT). Pacienty přijímáme z indikace praktických lékařů, z lůžkových oddělení zdravotnických zařízení a plicních či alergologických ambulancí.

Oddělení je umístěno ve 2. poschodí pavilonu S a disponuje 33 lůžky. Pokoje jsou třílůžkové, vybavené TV přijímači. Pacienti mají možnost WIFI připojení k internetu.  Za používání internetu a TV jsou vybírány symbolické poplatky – viz ceník ZDE.

Mezi další společné vybavení patří rychlovarná konvice a lednice, vše umístěno v jídelně pro pacienty, rotoped nacházející se na chodbě oddělení pro možnost zacvičit si v odpoledních hodinách.  Součástí oddělení je i původní velká dřevěná terasa, kterou mohou pacienti využívat k pohybovým aktivitám.

 

Oddělení disponuje zázemím pro rehabilitaci hospitalizovaných pacientů. Individuální léčebná tělesná výchova probíhá ve cvičebně, která je součástí oddělení, případně na lůžkách. Rehabilitační léčba je zajištěna dvěma vysokoškolsky vzdělanými fyzioterapeuty. K terapii je možné využít moderních fyzioterapeutických konceptů a řady rehabilitačních pomůcek. Na pracovišti jsou k dispozici elektroléčebné přístroje, které podporují efekt léčby.

 

Spolupracujeme s ostatními odděleními našeho zařízení převážně při konziliárních službách, případně při potřebě překladu pacienta na příslušné oddělení.

 

Seznam věcí potřebných k pobytu na oddělení najdete ZDE.

 

Personální obsazení

O pacienty se starají 2 lékaři s atestací z oboru TRN – tuberkulóza a respirační nemoci, vnitřní lékařství, 1 konziliář v oboru ortopedie a rehabilitace.

 

Ošetřovatelská péče je poskytována zdravotnickými pracovníky pracujícími bez odborného dohledu (zdravotní sestry), ošetřovatelkami a sanitáři.

Odpovědnost za ošetřovatelskou péči nese vrchní sestra, vrchní sestře je podřízena staniční sestra. Vrchní sestra koordinuje proces vzdělávání svých podřízených pracovníků tak, aby bylo pokryté široké spektrum činností a péče v souladu s nejnovějšími odbornými poznatky a trendy.

 

Úklid je zajištěn uklízečkami/sanitářkami denně včetně sobot a nedělí.

 

Primář oddělení:

MUDr. Martina Dia

tel: 461 550 732, 731

e-mail: 

pracovní doba: 7:00  - 15:30 hod.


Lékař oddělení:

MUDr. Dorota Řeháková

tel: 461 550 792, 732

e-mail: 

racovní doba: 7:00 – 15:30 hod.


Vrchní sestra:

Mgr. Pavla Hebelková

Tel: 461 550 731, 727 891 179

e-mail:

 

Staniční sestra:

Mgr. Magda Kolářová

Tel: 461 550 732, 832

e-mail: 

 

Seznam věcí potřebných k pobytu na oddělení diferenciální diagnostiky pneumologie a ortopedie

 • Občanský průkaz, průkaz pojištěnce (kartička pojišťovny)
 • propouštěcí zpráva z nemocnice nebo nejnovější zhodnocení nynějšího zdravotního stavu nejlépe od odborného lékaře, aktuální výsledky odborných vyšetření týkajících se současného onemocnění (popisy RTG, CT, NMR, EMG, SCINTIGRAFIE, UZV vyšetření – byly-li provedeny)
 • vlastní léky, které aktuálně užíváte
 • označené berle (pokud je pacient vlastní), případně další kompenzační pomůcky, které používáte – invalidní vozík, chodítko, bederní pás, ortézu, korzet apod.
 • inkontinentní pacienti – inkontinenční plenkové kalhotky nebo vložné pleny, krém na ošetření kůže, případně čistící pěny – pokud používáte vámi preferované
 • pacienti se stomií - individuální pomůcky pro první dny pobytu
 • pevnou uzavřenou obuv na nácvik chůze a na cvičení
 • cvičební úbor (tepláky, legíny, kraťasy, trička, mikiny - vše v dostatečném množství)
 • domácí oblečení pro pohyb na oddělení i mimo něj, v areálu OLÚ
 • noční oděv, župan, domácí obuv
 • toaletní potřeby, ručníky
 • dostatek spodního prádla (zvláště u ležících pacientů) a další dle vlastního uvážení

 

Osobního oblečení by mělo být dostatečné množství prakticky na celý pobyt, ošetřovatelský personál dbá na to, aby i hůře pohybliví pacienti byli stále v čistém a suchém oblečení.

 

Na oddělení je automatická pračka, ve které Vám personál za symbolický poplatek může prádlo vyprat – praktikuje se převážně u dlouhodobě hospitalizovaných pacientů.